Bilgi Kaynaklarının Doğruluğu

Bir konu araştırılması sırasında gümüzde çoğunlukla İnternet kaynaklarına bakılmaktadır. Birçok kişi, İnternet kaynaklarına başvurulması sırasında düşünülmeden ve asıl kaynağı araştırılmadan yazılan bilgileri almaktadır. Aslında İnternet’te yer alan bir kaynakta veya başka bir kaynakta yazılanların bir bölümü doğru değildir. Önemli olan doğru bilgiye ulaşıp o bilgiyi almaktır.

Bir konuyu araştırılılması sırasında bir bilgiye ulaşılmışsa o bilginin asıl kaynağına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ulaşılan bilginin kaynağı varsa o bilginin kaynağını da çok iyi olarak araştırılmalıdır. Ulaşılan bilginin kaynak bilgisi yoksa o bilgiyi önemsenmesine gerek yoktur.

Bir konu araştırılması sırasında asıl kaynağından veya asıl kaynaktan bilgi alan kaynaklardan bilgi alınmalıdır. Örneğin, sağlıkla ilgili bir bilgi alınacağı zaman öncelikle ilgili yetkililere sorulmalıdır. Ek olarak akademik makale, kitap, yetkili İnternet sitelerinden İnternet makalesi kaynaklarından bilgi alınmalıdır.

Ek olarak kaynağı çok iyi olan her bilgi de her zaman doğru olmamaktadır. Doğru bilgiye ulaşma olasılığının çok yüksek olması için birkaç kaynaktan bakılmalıdır.

Sonuç olarak, bir konu araştırılması sırasında çok dikkat edilmelidir.