Bilgisayar Alanında Eksiklikler

Bilgisayar alanı, günümüzde çok geniş bir alandır. Bilgisayar alanında hem bilim ve hem mühendislik olarak yapılacak çok iş vardır. Bu yazıda bilgisayar alanındaki eksikliklerden söz edilmiştir.

Bilgisayar Alanında Benimsenen İlkeler

Günümüzde bilgisayar alanında benimsenen birçok ilke 1940’lardan 1980’lerin sonuna kadar olan süreçte bulunmuştur. Von Neumann Mimarisi, Harvard Mimarisi, merkezi işlemci birimi, grafik işlemci, kişisel bilgisayar, programlama dili ve dördüncü nesil bilgisayar kavramı hep bu zaman aralığındadır. Bu süreçten sonra fazla yeni ilke bulunmamakla birlikte daha çok bilgisayarların başarımları ve bilgi depolama alanları çok artmıştır. Makine öğrenmesi gibi kavramlar, 1980’lerden sonra bulunmuş olsa da bilgisayar bilimlerinde günümüzde eski ilkeler çok fazla kullanılmaktadır. Günümüze kadar olan bu süreçte kuantum bilgisayarları gibi ilkeler olsa da etkin bir şekilde kullanılmamaktadır.

Günümzde, bilgisayarlar için yeni buluşların çok azdır. Bilgisayarlarda daha çok başarım ve depolama alanları artmış olsa da fazla başarımlı ve fazla depolama alanlı bilgisayarların günümüzde çoğu durumda başarımları ve depolama alanları en verimli şekilde kullanılmamaktadır.

Bilgisayar Yazılımları

Bilgisayar yazılımları konusunda kişisel bilgisayarlarda eskiden 64 MB bellek iyi miktar sayılırdı ve kişisel bilgisayarlar için günümüzde geliştirilen işletim sistemlerinin çoğu bu bellek miktarında çalışmamaktadır. Yazılımların sistem gereksinimleri çok artmakta ve neredeyse aynı kullanıcı deneyimini sunmaktadır. Aynı işi daha az sistem kaynağında yapılması olanaklıdır. Ancak verimsiz programlama nedeniyle daha çok sistem kaynağına gerekir. Ayrıca verimsiz programlama nedeniyle aynı donanımda ne kadar çok sistem kaynağı tüketiliyorsa o kadar sistem yavaş çalışır.

Günümüzde masaüstü bilgisayarlarda sık kullanılan işletim sistemleri aileleri aşağıda verilmiştir:

  • Microsoft Windows
  • Masaüstü Linux
  • macOS

Bu üç işletim sistemi aileleri, günümüzde fazla sistem gereksinimi istemektedir. Masaüstü konusunda çapraz platform uygulama geliştirme konusunda çatı sıkıntısı vardır. Özellikle çapraz platform masaüstü geliştirme ücretsiz çatılardan kararlı çalışabilen yoktur.

Mobil bilgisayarlarda sık kullanılan işletim sistemleri ailelerri aşağıda verilmiştir:

  • Android
  • iOS

Bu iki işletim sistemi aileleri de günümüzde fazla sistem gereksinimi istemektedir. Ayrıca mobil işletim sistemlerinde günümüzde fazla güncel seçenek yoktur.

İşletim sistemleri, eskiye göre hemen hemen aynı kullanıcı deneyimini sunmaktadırlar.

Bilgisayar Standartları

Standartlar konusunda geçmişte çok sorun yaşansa da günümüzde bu sıkıntılardan bazıları fazlasıyla yaşanmaktadır. Günümüzde “Java mı, Python mu, C++ mı” gibi tartışmalar fazladır. Ayrıca bu sorun gün geçtikçe büyümektedir.

Sonuç

Sonuç olarak, bilgisayar alanında eksiklikler bayağı fazladır. Birçok kişi bu alanı seçtikten sonra çok bocalamaktadır. Ayrıca birçok kişi bu eksikliklerden ve bu bocalamalardan başarısız olmaktadır. Bu sorunun çözümü işin mühendisliğine kadar işin bilimine de ağırlık verilmesi ve standartların iyi seçilmesidir. Ayrıca bilgisayar alanında standartlaşma konusunda daha çok ağırlık verilmesi gerekir. Ayrıca bilgisayar alanında çalışırken çok fazla bilgi çalışılmalıdır.