Bilgisayar Alanında Eksiklikler

Bilgisayar alanı, günümüzde çok geniş bir alandır ve hem bilim ve hem mühendislik olarak yapılacak çok iş vardır. Bu yazıda, bilgisayar alanındaki eksikliklerden söz edilecektir.

Bilgisayar Alanında Benimsenen İlkeler

Günümüzde bilgisayar alanında benimsenen birçok ilke 1940’lardan 1980’lerin sonuna kadar olan süreçte bulunmuştur. Von Neumann Mimarisi, Harvard Mimarisi, merkezi işlemci birimi, grafik işlemci, kişisel bilgisayar, programlama dili, 4. nesil bilgisayar kavramı hep bu zaman aralığındadır. Bu süreçten sonra fazla yeni ilke bulunmamakla birlikte daha çok bilgisayarların başarımları ve bilgi depolama alanları çok artmıştır. Makine öğrenmesi gibi kavramlar, 1980’lerden sonra bulunmuş olsa da bilgisayar bilimlerinde günümüzde eski ilkeler çok fazla kullanılmaktadır. Günümüze kadar olan bu süreçte kuantum bilgisayarları gibi ilkeler olsa da etkin bir şekilde kullanılmamaktadır.

Günümzde, bilgisayarlar için yeni buluşların çok az olduğu söylenebilir. Bilgisayarlarda daha çok başarım ve depolama alanları artmış olsa da fazla başarımlı ve fazla depolama alanlı bilgisayarların günümüzde çoğu durumda başarımları ve depolama alanları tam olarak kullanılmamaktadır.

Bilgisayar Yazılımları

Bilgisayar yazılımları konusunda kişisel bilgisayarlarda eskiden 64 MB bellek iyi miktar sayılırdı ve kişisel bilgisayarlar için günümüzde geliştirilen işletim sistemlerinin çoğu bu bellek miktarında çalışamamaktadır. Yazılımların sistem gereksinimleri çok artmakta ve neredeyse aynı kullanıcı deneyimini sunmaktadır. Aynı işi daha az sistem kaynağında yapılabilir olsa da verimsiz programlama nedeniyle daha çok sistem kaynağına gereksinim olmaktadır.

Günümüzde masaüstü bilgisayarlarda sık kullanılan işletim sistemleri aileleri aşağıda verilmiştir:

  • Microsoft Windows
  • Masaüstü Linux
  • macOS

Bu üç işletim sistemi aileleri, günümüzde fazla sistem gereksinimi istemektedir ve buna karşın aynı kullanıcı deneyimini sunmaktadırlar.

Mobil bilgisayarlarda sık kullanılan işletim sistemleri ailelerri aşağıda verilmiştir:

  • Android
  • iOS

Bu üç işletim sistemi aileleri de günümüzde fazla sistem gereksinimi istemektedir. Ayrıca, mobil işletim sistemlerinde günümüzde fazla güncel seçenek yoktur.

Çapraz platform uygulama geliştirme konusunda çatı sıkıntısı vardır. Özellikle masaüstü uygulama alanlarında yerleşik uygulama geliştirme çatıları çok pahalıdır.

Bilgisayar Standartları

Standartlar konusunda geçmişte çok sıkıntı yaşansa da günümüzde bu sıkıntılardan bazıları fazlasıyla yaşanmaktadır. Günümüzde “Java mı, Python mu, C++ mı” gibi tartışmalar fazladır.

Sonuç

Sonuç olarak, bilgisayar alanında eksiklikler bayağı fazladır. Birçok kişi bu alanı seçtikten sonra çok bocalamaktadır. Bu sorunun çözümü işin mühendisliğine kadar işin bilimine de ağırlık verilmesi ve standartların iyi seçilmesidir. Ayrıca, bilgisayar alanında çalışırken çok fazla bilgi çalışılmalıdır.