Bazı Eski Kişisel Bilgisayarlar Bazı Açılardan Daha İyi

Günümüzde kişisel bilgisayar teknolojilerinde olarak birçok olanaklardan yararlanılmaktadır. Bu yararlardan bazıları yüksek hızlı internet ve yüksek çözünürlüklü resim düzenlemedir. Ancak bazı eski kişisel bilgisayarlarda bulunan olanaklar yeni kişisel bilgisayarlarda yoktur. Bu yazıda bazı eski kişisel bilgisayarların bazı açılardan daha iyi olduklarını açıklanmış ve sonuca varılmıştır.

Çok Hızlı Açılış Süresi

Günümüzde üretilen bazı kişisel bilgisayarları açınca açılması uzun süre beklenmektedir. Günümüzde, SSD teknolojisi olsa da açılış süresi biraz uzun sürmektedir. Bazı eski kişisel bilgisayarların açılış süresi açma-kapama anahtarını açık konuma getirilince çok kısa sürede açılmaktadır, çünkü çok hızlı açılan eski kişisel bilgisayarların çoğunda ağır işletim sistemleri ve bellenimler bulunmamaktadır. Günümüzde üretilen kişisel bilgisayarlarda işletim sistemi daha yavaş veri yolları üzerinden yüklenmektedir.

Çok Hızlı Kapanış Süresi

Çünkü bu bilgisayarlarda kapanışta sabit diskin kapatılması bazı işlemler yapılmaktadır. Bu nedenle günümüzde üretilen kişisel bilgisayarlarda kapanış süresi uzundur. Bazı eski kişisel bilgisayarlarda bu tür işlemler yoktur ve güç anahtarı kapalı konuma getirilince kapanır. Bu durumda disket sürücüsünden işlem yapılması dışında bu durum sakıncalı değildir.

Sistemi Bozan Zararlı Yazılım Tehlikesinin Olmaması

Günümüzde üretilen kişisel bilgisayarlarda hangi işletim sistemi olursa olsun zararlı yazılım tehlikesi vardır. Ayrıca bu tür yazılımlar az da olsa bellenime de etki eder. Bazı eski kişisel bilgisayarlarda işletim sistem görevi gören bellenimin içinde bulunduğu ROM’un yazılımsal müdahaleyle değiştirilmemesidir. Bu nedenle bu tür eski bilgisayarlarda zararlı yazılım yazılması mümkün olsa da işletim sistemi görevini gören bellenimi yine de bozamaz.

Geniş Belgeleme Desteği

Günümüzde üretilen kişisel bilgisayarlarda gelen bir kitapçığı çok az kişi dikkate alır. Bazı eski bilgisayarlarda gelen kullanım kitapçığı ise çok ayrınıtılıdır. Bazı eski kişisel bilgisayarlarla verilen kullanım kitapçıklarında programlama, elektrik bağlantılarının açıklamaları, elektrik devre şeması gibi bilgiler de bulunur. Bu nedenle bilgisayara hakim olmak daha kolaydı. Ayrıca bilgisayar ve elektronik alanlarını öğrenmek de daha kolaydı.

Bilgisayar Öğretimine ve Elektronik Öğretimine Daha Çok Uygun Olması

Bazı eski kişisel bilgisayarlarda en küçük işlemi yapmak için bilgisayara özel BASIC dilinde bir komut yazılmaktadır. İşlemler karmaşıklaşınca daha çok komut yazılması gerekmektedir. Bu işleri, çocuklar bile yapabilirdi. Bu nedenle bilgisayarları kullanan herkes, bilgisayarı kullanmaya başlayalı programlama işine girebilirdi. Ayrıca bu bilgisayarlarda donanım ve kullanıcı yazılımları arasında ek bir katman yoktu ve programlama öğretimi açısından daha kolaydı. Günümüzde ise günlük kullanım için programlamaya gerek duyulmamaktadır ve programlama öğretimi bu bilgisayarlarda çoğunlukla sığ kalmaktadır.

Bu bilgisayalarla elektronikle uğraşma olanağı daha fazlaydı. Bu bilgisayarlardaki yazıcı portu, kullanıcı portu, oyun kolu portu gibi girişler vardı ve elektronikçilerin kolayca kullanabileceği girişlerdi. Günümüzdeki bilgisayarlarda bulunan USB gibi girişler kolayca kullanılabilir değildir. Çünkü kullanım kolaylığı açısından bazı özelliklerden vazgeçilmiştir. Bu nedenle elektronik öğrenimi, günümüz bilgisayarlarında daha zordur.

Bu bilgisayarları kullanmaktan başlayıp, bilgisayar ve elektronik alanlarını sevenler vardır. Ayrıca bunu meslek olarak gerçekleştirenler de vardır.

Sonuç

Bu yazıda, bazı eski kişisel bilgisayarların, günümüzde üretilenlerden bazı açılardan daha iyi oldukları görülmüştür.

Yurtdışında, bu özelliklere sahip olan bilgisayarlar üretimi için kişisel çalışmalar vardır. Bu çalışmaların bazılarının bağlantıları aşağıda verilmiştir:

http://www.grappendorf.net/projects/6502-home-computer/

https://www.commanderx16.com/

Bu tür kişisel bilgisayarların önemi bazı kullanımlar için artacaktır. Ayrıca bu tür kişisel bilgisayarların birçok işi gerçekleştirdiği anlaşılacaktır.